POLSKI SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY

„Izera jest urzeczywistnieniem marzeń o polskiej marce samochodowej. Nowoczesnej, odpowiadającej na wyzwania współczesnego świata”.


Marzec 2023

Nawiązanie współpracy EMP z biurem stylistycznym Pininfarina .

Współpraca firm obejmuje kompleksowy projekt trzech modeli: SUV-a, hatchbacka oraz kombi.

fot
Fot. izera.pl.
fot
Fot. izera.pl.
fot
Fot. izera.pl.
fot
Fot. izera.pl.

Listopad 2022

Wybrano dostawcę platformy, na której będzie budowana IZERA. Dostawcą platformy SAE (Sustainable Experience Architecture) jest chińska firma Geely właściciel marki Volvo (od 2010 r.) i Polestar. Firma Gelly jest również właścicielem marki Lynk&Co oraz udziałowcem marek Smart, oraz Aston Martin.

Od 2013 roku Gelly jest właścicielem firmy The London Taxi Company produkującej angielskie taksówki.

W roku 2022 grupa Gelly wyprodukowała 351356 samochodów elektrycznych.

fot
Fot. izera.pl.
fot
Fot. izera.pl.
fot
Fot. global.geely.com.
fot
Fot. global.geely.com.

Wrzesień 2020

Produkcja polskiego samochodu elektrycznego ma się rozpocząć w 2023 roku. Przedsięwzięcie koordynuje spółka ElectroMobility Poland. Za design prototypów odpowiadają projektanci włoskiej pracowni stylistycznej Torino Design – jednej z najbardziej renomowanych w motoryzacyjnym świecie. Konsultantem jest Tadeusz Jelec, jeden z najbardziej uznanych projektantów aut, który przez wiele lat pracował dla Jaguara. Spółka współpracuje również z integratorem technicznym, firmą EDAG Engineering.

fot
Fot. izera.pl.
Do 400 km na jednym ładowaniu.

Podczas premiery online spółka ElectroMobility Poland zaprezentowała dwa prototypy pokazowe: białego SUV–a i czerwonego hatchbacka. Spółka pokazała także nazwę, logo oraz ogłosiła hasło polskiej marki samochodów elektrycznych.

Stosowany w samochodach elektryczny napęd pozwoli osiągnąć przyspieszenie od 0 do 100 km/h w niecałe osiem sekund. Planujemy wprowadzenie dwóch pojemności baterii. Wszystko po to, żeby najlepiej dopasować oferowany zasięg do potrzeb użytkowników. Samochodami będzie można przejechać do 400 km na jednym ładowaniu.

Źródło. materiały prasowe izera.pl.

Wyraziste samochody zaprojektowane z dbałością o detale.

Nad wyglądem SUV-a oraz hatchbacka, wraz z zespołem polskich inżynierów i stylistów, pracowali m.in. projektanci z Torino Design. To prywatne, niezależne włoskie studio stylistyczne, założone 15 lat temu przez Roberto Piattiego, które pracuje z europejskimi i światowymi markami, w tym również z segmentu premium. Konsultantem projektu był Tadeusz Jelec, wieloletni projektant Jaguara.

Źródło. materiały prasowe izera.pl.
fot
Fot. izera.pl.
Polska marka samochodów elektrycznych IZERA

Fotografie udostępnia IZERA.


Design

fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot

Funkcjonalność

fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot

Marka

fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot

Szczegóły

fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot

Technologia

fot
fot
fot
fot
fot
fot
Video

Źródło: youtube.com.

Prezentacja polskich samochodów IZERA.

Źródło: electromobilitypoland.pl.

Spółka ElectroMobility Poland opublikowała krótki film pokazujący reakcję respondentów uczestniczących w badaniach „car clinic”, którzy mieli okazję zobaczyć polskie samochody elektryczne jeszcze przed premierą online. Odbędzie się ona już 28 lipca.

15 tysięcy miejsc pracy.

Nasz projekt pozwoli nie tylko stworzyć 15 tysięcy miejsc pracy, ale też jest szansą dla działających w Polsce firm motoryzacyjnych na zbudowanie swojej pozycji na rynku – mówi Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland.

Źródło: Polska Agencja Prasowa.

Tadeusz Jelec o prototypach.

Wieloletni projektant Jaguara Tadeusz Jelec wraz z włoską firmą Torino Design stworzył prototyp polskiego samochodu elektrycznego. Za opracowaniem całej koncepcji stoi firma ElectroMobility Poland.

Źródło: Polska Agencja Prasowa.

Szef Torino Design.

Elektryczne auta zaprojektowane dla ElectroMobility Poland są przestronne. „Zbliżając się do nich czujesz, że stoisz przed produktami pochodzącymi z wyższego segmentu. Daje to poczucie dobrego stosunku jakości do ceny” – mówi Roberto Piatti, szef Torino Design, studia w którym powstały projekty polskich „elektryków”.

Źródło: Polska Agencja Prasowa.

Łukasz Myszyński.

Zwycięzca krajowego konkursu miejskiego samochodu elektrycznego organizowanego przez Electromobility Poland. Elektryczny samochód miejski, który może być dostosowany przez klienta..

Źródło: Myszyński Design Studio.

Media

Polska Agencja Prasowa

ElektroMobility Poland: premiera rodzimej marki samochodów elektrycznych


ElektroMobility Poland informacja

Premiera polskiego samochodu elektrycznego odbyła się 28 lipca 2020 roku.

Prace nad nowym polskim samochodem elektrycznym zaczęły się kilkanaście miesięcy temu. Pierwszym krokiem było przeprowadzenie szeroko zakrojonych badań wśród potencjalnych nabywców. Dzięki nim udało się określić oczekiwania klientów co do wyglądu, funkcjonalności czy ceny samochodu. „Nie jest sztuką zaprojektowanie pojazdu, który jest ładny, ale jednocześnie bardzo drogi. Nie jest też sztuką zaprojektowanie auta, które jest ładne, ale gubi funkcjonalności przydatne w życiu codziennym. Jestem przekonany, że nam się udało w tym projekcie połączyć wszystko: emocje, +wygląd+, itp.” – zapewnia prezes Zaremba. Podkreśla, że polski „elektryk” będzie nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale i konkurencyjny pod względem ceny.


Konkurs na projekt nadwozia.

Organizatorem konkursu jest spółka ElectroMobility Poland SA. W wyniku konkursu wyłoniono cztery projekty. Między innymi projekt Junior.

fot
Fot. Projekt nadwozia źródło: myszynski.design

Modele rodzimej marki samochodów elektrycznych – hatchbacka i SUV-a.


Hatchback.

Auto złożone z gładkich, a jednocześnie wysoce złożonych powierzchni, które nadają mu zmysłowy oraz nowoczesny wygląd.
Pięciodrzwiowy samochód posiada atrakcyjną i zgrabną sylwetkę oraz idealne proporcje. Uwagę zwraca elegancka i dynamiczna linia nadwozia, świadcząca o niepowtarzalnym charakterze auta.

fot
Fot. ElectroMobility Poland. Hatchback.

SUV.

Pięciodrzwiowy sportowy samochód użytkowy cechuje się silną sylwetką, która jednocześnie łączy w sobie takie cechy, jak lekkość, elegancja i nowoczesność.
To auto o harmonijnych proporcjach, wyrazistym charakterze, które umożliwia komfortową oraz bezpieczną podróż po mieście, jak i w dłuższych trasach.

fot
Fot. ElectroMobility Poland. SUV.