Bez prawa jazdy w kieszeni.

Od 5 grudnia 2020 r. Nie będziemy musieli wozić ze sobą prawa jazdy, będziemy mogli je mieć w telefonie. Minister cyfryzacji Marek Zagórski podpisał dokument, dzięki któremu staje się to możliwe.

Informację opublikowano 4 września na stronie internetowej Ministerstwa cyfryzacji (artykuł źródłowy).

19 września 2020.
fot
Fot. Ministerstwo cyfryzacji.
Zmiany to efekt zmian przepisów.

Wycofanie obowiązku posiadania przy sobie fizycznie prawa jazdy to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw). To tam zapisano, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy.

Źródło. Ministerstwo cyfryzacji.

Film. Ministerstwo cyfryzacji.
Minister zachęca do korzystania z aplikacji mObywatel.

Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant.

Na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania, aplikacja wyświetli komunikat z przypomnieniem.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by ją uruchomić.

Źródło. Ministerstwo cyfryzacji.

Ważne! Po wejściu w życie zmian obowiązuje posiadanie przy sobie następujących dokumentów.

„1) dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem inny niż wydane w kraju prawo jazdy albo pozwolenie na kierowanie tramwajem, jeżeli kierujący nie posiada wydanego w kraju prawa jazdy albo pozwolenia na kierowanie tramwajem;”,

„4b) pokwitowanie zatrzymania:
a) prawa jazdy albo pozwolenia na kierowanie tramwajem,
b) dowodu rejestracyjnego albo pozwolenia czasowego,
c) profesjonalnego dowodu rejestracyjnego
– w okresie, w którym upoważnia ono do kierowania pojazdem albo jego używania;”,